- Home
- FAQ
FAQ
Dopasowanie
Skąd wiadomo, że kubeczek jest dopasowany?
Kiedy kubeczek jest właściwie usytuowany powinien dawać odczucie jak w trakcie użytkowania tamponu. Nie powinien być niewygodny, ani uciskać na pęcherz moczowy. Jeśli to czujesz, wypróbuj krótszy rozmiar. Zanim zadecydujesz wymienić kubeczek na inny rozmiar spróbuj założyć i usunąć go kilka razy, gdyż może nie być włożony wystarczająco głęboko lub być pod nieodpowiednim kątem.
Jeśli kieliszek cię trąca należy go przyciąć, jeśli nadal jest niewygodnie oznacza to, że potrzebujesz mniejszy rozmiar.
Jeśli kubeczek przemieszcza się w pochwie oznacza to, ze potrzebny jest większy rozmiar.
Jeśli masz ciągłe uczucie parcia na pęcherz moczowy lub podrażnienia cewki moczowej potrzebujesz mniejszego rozmiaru lub miększego kubeczka.
Jak zorientujesz się, że kubeczek jest już napełniony?
To proces poznawczy. Zacznij od zmiany kubeczka co taki przedział czasu w jakim zużywasz dwa tampony, a następnie wydłużaj go. Początkowo warto nosić wkładki higieniczne.
Czy będę go czuła?
Jeśli kubeczek został włożony we właściwy sposób, nie powinnaś go czuć. Jakikolwiek dyskomfort w pochwie może oznaczać, że kubeczek naciska na szyjkę macicy. W takim przypadku, wyciągnij kubeczek i włóż go z powrotem, upewniając się, że znajduje się on nisko w kanale pochwy. Z kolei gdy czujesz dyskomfort u wejścia do pochwy, konieczne może być przycięcie końcówki kubeczka.
Antykoncepcja
Czy możesz używać kubeczka podczas stosunku płciowego?
Nie. Kubeczek menstruacyjny nie powinien być używany w czasie stosunku płciowego i nie został zaprojektowany jako forma antykoncepcji.
Czy możesz używać kubeczków menstruacyjnych jeśli jesteś dziewicą?
Tak. Jeśli używasz tamponów możesz również używać kubeczków menstruacyjnych.
Czy możesz używać kubeczków menstruacyjnych mając wkładkę wewnątrzmaciczną?
Tak. Kubeczek nie oddziałuje na wkładkę wewnątrzmaciczną. Jest niemniej jednak bardzo mało badań na ten temat. Jedne z nich potwierdzają, iż używanie kubeczków nie zwiększa odsetka usunięć wkładek wewnątrzmacicznych przez użytkowniczki.
Wiele kobiet używa kubeczka menstruacyjnego razem w wkładką domaciczną. Warto jednak skonsultować się w tym przypadku z lekarzem, gdyż czasem dochodzi do przemieszczenia się wkładki podczas stosowania kubeczka menstruacyjnego.
Czy możesz używać kubeczków menstruacyjnych stosując pierścienie dopochwowe?
Tak. W teorii miesiączka pojawie się wtedy kiedy usuwamy nuvaring z pochwy, jednak część kobiet jest zmuszona zakładać krążek przed całkowitym ustąpieniem krwawienia, wówczas można stosować je naraz. Zdarza się wtedy jednak, iż kubeczek nie leży tak dobrze z krążkiem jak bez niego i może przeciekaż, należy wówczas zastąpić go innym środkiem higienicznym.
Pozostałe
Czy możesz intensywnie ćwiczyć? (hot yoga, jazda na rowerze, pole dance)
Tak, z zastrzeżeniem, iż trzeba zrobić najpierw próbę zanim rozpoczniesz intensywna jazdę na rowerze czy inne ćwiczenia. W trakcie nauki korzystania z kubeczka, może okazać się, iż dochodzi do przecieku, trzeba wówczas wypróbować twardszy rodzaj kubeczka menstruacyjnego.
Czy możesz używać kubeczków menstruacyjnych mając obfity okres?
Tak, po prostu opróżniaj kubeczek nieco częściej.
Czy możesz używać kubeczków menstruacyjnych kiedy wydalasz dużo skrzepów wraz z krwią miesiączkową?
Tak, niektórzy lubią kubeczki menstruacyjne właśnie z tego powodu, tampony czy podpaski doskonale absorbują płynu, ale nie ciała stałe. Natomiast kubeczek menstruacyjny gromadzi wszystko co wydobywa się z jamy macicy.
Czy możesz używać kubeczków menstruacyjnych kiedy masz macicę w tyłozgięciu?
Tak. Otwór kubeczka otacza szyjkę macicy kumulując wszystko co z niej wycieka, oś trzonu macicy nie ma znaczenia.
Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego zaraz po porodzie?
Nie. Kubeczek menstruacyjny nie został zaprojektowany do gromadzenia krwi po porodzie. Nie zaleca się stosowania dopochwowych środków higieny intymnej, np. kubeczka menstruacyjnych, przez pierwsze sześć tygodni po porodzie.
Jest to spowodowane większym ryzykiem wystąpienia infekcji w tym okresie.
W przypadku krwawienia poporodowego zalecamy używanie produktów stosowanych zewnętrznie (np. podpasek wielorazowego użytku, które można prać).
Czy potrzebuję więcej niż jednego kubeczka?
Potrzebujesz tylko jednego kubeczka. Niektóre kobiety kupują jednak dodatkowy kubeczek “na zapas”.
Kiedy należy wymienić kubeczek menstruacyjny na nowy?
Trwałość kubeczka zależy od jego jakości oraz producenta. Data ważności może wynosić 2 lata, ale też 10 lat. Nie należy używać kubeczka po dacie ważności, ponieważ materiał, z którego jest zrobiony może ulec uszkodzeniu, np. kruszyć się. Wymiana jest konieczna, gdy zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. Kubeczek wymienia się na nowy także po porodzie, gdy potrzebny jest jego większy rozmiar.